Zabawa andrzejkowa dla dzieci – jak zorganizować udane kinderparty?
Wróżby dla dzieci to gwarancja udanej zabawy andrzejkowej dla dzieci
Nie ma udanego przyjęcia andrzejkowego dla dzieci bez wróżb. To one rozbudzają wyobraźnię maluchów i starszaków – a przede wszystkim są znakomitą formą integracji i wspólnego spędzania czasu. Dlatego, organizując zabawę andrzejkową dla dzieci, koniecznie przygotuj co najmniej kilka wróżb. A jakie propozycje takich wróżb przygotowaliśmy?
- lanie wosku lub robienie kleksów z farbek – dla starszych dzieci z powodzeniem możesz przygotować wróżbę, którą znają chyba wszyscy; lanie wosku ze świeczki do miski z wodą i wróżenie, jaki kształt powstał z wosku i co on symbolizuje angażuje wszystkie dzieci; oczywiście zabawę tę należy przeprowadzać pod nadzorem dorosłego opiekuna, a dla najmłodszych dzieci możesz przygotować wersję z farbkami – kilka kolorów farbek zmieszaj w wodzie (w różnych kubeczkach), zadbaj, by powstała dość gęsta zawiesina; dzieci za pomocą pędzelka będą robić kleksy na kartonach i podobnie jak w przypadku wosku, odgadywać powstałe kształty i ich symbole
- balony szczęścia – to atrakcyjna forma popularnej wróżby z ciasteczkami; do balonów włóż karteczki z wróżbami, a dzieci za pomocą szpilek będą rozbijać balony, w których znajdą szczęśliwe wróżby
- wróżenie z ręki – przygotuj kartony i kilka farbek oraz miskę z wodą i mydłem i ręcznik; dzieci będą odciskać swoje dłonie na kartonie w wybranym przez siebie kolorze (zadbaj, by od razu umyły dłonie); z odcisków dłoni będziecie wróżyć według wcześniej rozpisanej legendy (np. duże przerwy między palcami oznaczają odwagę, a małe bycie pomocnym, powstała dziurę na środku dłoni to symbol spełnionego życzenia w nadchodzącym roku, a brak takiej dziury spełnienie tego marzenia jeszcze w tym roku itd.)
- losowanie z kapelusza wiedźmy – do kapelusza lub dużej chusty włóż różne symbole (rysunki przedmiotów lub same przedmioty), które przepowiedzą przyszłość, np. mikrofon zwiastuje karierę piosenkarza/piosenkarki, pióro pisarza/pisarki itd.
Zabawy ruchowe w stylu andrzejkowym
Organizując zabawę andrzejkową dla dzieci, koniecznie zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu – inaczej dzieci znudzą się innymi wróżbami, choćby były ciekawe i angażujące. Do zabaw ruchowych na przyjęcie andrzejkowe dla dzieci zaliczyć możemy:
- woreczek z niespodzianką – przygotuj tyle woreczków (zawiniątek), ile będzie dzieci na zabawie andrzejkowej; do każdego zawiniątka włóż jakiś drobiazg (np. długopis z gadżetem, słodycz i inne drobne podarunki); dzieci będą bawić się w rytm piosenki, podając sobie jedno zawiniątko, a gdy muzyka ucichnie, dziecko, które będzie trzymać woreczek, może je otworzyć; przed kolejną rundą podaj kolejne zawiniątko (możesz także na jedną rundę przeznaczyć dwa czy trzy zawiniątka)
- układanie butów – w najpopularniejszej wersji chłopcy i dziewczynki układają buty osobno, a buty, które zejdą się w wyznaczonym miejscu, łączą ich właścicieli w parę; możesz także nieco zmienić tę wróżbę andrzejkową – dziecko, którego but znajdzie się w umówionym miejscu losuje niespodziankę itd.
- Kalambury – kultowa zabawa, którą możesz dostosować do zabawy andrzejkowej dla dzieci; wystarczy, że hasła będą choć trochę kojarzyć się z magią czy wróżbami (mogą to być postaci z tematycznych bajek itd.)
- szukanie skarbów – w domu (a jeśli masz taką możliwość – w ogrodzie) rozmieść fanty; możesz stworzyć mapę z niespodziankami lub naprowadzać dzieci za pomocą „zimno-ciepło”
- pokaz strojów andrzejkowych – każda zabawa dla dzieci, również ta andrzejkowa, będzie jeszcze bardziej udana, gdy będzie to impreza przebierana! Dzieci mogą przebrać się dowolnie (nie narzucaj, jakie kostiumy dla dziewczynek i jakie kostiumy dla chłopców są preferowane), a swoje stroje zaprezentują na pokazie. Oczywiście najlepszy strój wygrywa!
Dekoracje na zabawę andrzejkową dla dzieci
Udana impreza dla dzieci to przede wszystkim znakomita zabawa. A dzieci poczują się w domu, jak w prawdziwie baśniowej krainie dzięki dobranym dekoracjom. Te możesz przygotować samodzielnie, np. malując tło na dużym papierze pakowym. Po część gadżetów imprezowych warto sięgnąć do naszego sklepu. Możesz także pokusić się o motyw przewodni. Alicja w Krainie Czarów z Kapelusznikiem, szachownicą i innymi charakterystycznymi dekoracjami wprawią dzieci w zachwyt. Motywem może być też Harry Potter, Rodzina Addamsów czy iny wybrany film lub książka. Jeśli zdecydujesz się na konkretny motyw przewodni, poinformuj o tym przed czasem gości – być może zechcą się dostosować strojem do tematyki, ale zaznacz, że mile widziane są także przebrania w dowolnej tematyce.
Balony, serpentyny, świeczki lub lampki ledowe, lampki z motywem nieba i gwiazd pomogą Ci stworzyć magiczny klimat, który podkręcisz zaciemniając nieco światło (np. poprzez szal na żyrandolu). A dopełnieniem prawdziwie magicznego, andrzejkowego klimatu będzie menu dla czarodziejów.
Jakie przekąski przygotować na zabawę andrzejkową dla dzieci?
Jak na każdej imprezie dla dzieci, tak i w przypadku przyjęcia andrzejkową, najlepiej sprawdzają się przekąski porcjowane. Po takie smakołyki dzieci mogą sięgnąć dłonią lub przygotowane są one na talerzykach lub serwetkach z porcją dla jednej osoby. W przypadku zabawy andrzejkowej dla dzieci doskonale sprawdzą się:
- babeczki dyniowe
- mini kanapeczki
- tartaletki – np. z sałatką jarzynową
- babeczki i tartaletki na słodko
- pokrojone na kawałki ciasto zielony mech
- koreczki
Ponadto jedno danie powinno być podane na ciepło. Tutaj sprawdzą się samodzielnie przygotowane pizzerinki, sycące danie jednogarnkowe lub pyszna tarta w wersji wytrawnej.
Udana zabawa adnrzejkowa dla dzieci będzie najprawdopodobniej ostatnią imprezką przed Sylwestrem. Warto więc przygotować naprawdę wyjątkowe atrakcje, gry, dekoracje i menu – śmiało poproś o pomoc innych rodziców. W ten sposób chętniej będzie urządzać tematyczne przyjęcia dla dzieci, zapewniając im mnóstwo radości, zdejmując jednak niemały ciężar z organizatora. Życzymy udanej zabawy!
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog